Допомога по вагітності та пологам
Потрібно зазначити, що кожна жінка, яка готується стати мамою має право на отримання допомоги по вагітності та пологам. Водночас порядок отримання і розмір цієї допомоги залежить від статусу жінки. Зокрема, є особливості надання цієї допомоги: 1) для працюючих жінок; 2) жінок підприємців і добровільно застрахованих; і 3) не застрахованих жінок.
Допомога для жінок, які працюють
Оформлення листка непрацездатності
Листок непрацездатності у звязку  з  вагітністю  та  пологами видається за місцем спостереження за  вагітною  жінкою  відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоровя України від 13.11.2001 р. № 455.
 
 
Куди необхідно звертатися?
Допомога по вагітності та пологам мають виплатити за місцем роботи. Для цього потрібно надати листок непрацездатності у звязку із вагітністю і пологами. Крім того, потрібно написати заяву, де вказати з якого дня Ви маєте намір піти у відпустку (але не раніше дня, яким відкритий лікарняний). У випадку якщо у жінки є декілька місць роботи, вона має право на допомогу і по сумісництву туди їй необхідно принести копію листка непрацездатності, яка засвідчена підписом керівника і печаткою по основному місцю роботи, довідку про середню заробітну плату з основної роботи і також написати заяву.
Розмір допомоги
Розмір допомоги розраховує бухгалтерія підприємства. Якщо в загальному, то спочатку визначають середньоденний заробіток жінки за останні 6 місяців перед місяцем виходу у декретну відпустку. Для цього ділять сумарну нараховану заробітну плату на загальну кількість календарних днів у цьому періоді. Потім цей середньоденний заробіток множать на кількість днів відпустки (за вказаний у заяві період відпуски).  Тут важливо сказати, що допомога по вагітності і пологах застрахованій особі надається за весь період відпустки у звязку з вагітністю та пологами, тривалість якої залежить від особливості протікання вагітності та інших факторів:
№ п/п
Випадки надання допомоги
Строк з якого виникає право на отримання допомоги
Тривалість відпустки по вагітності та пологам
1
Загальний випадок
з 30 тижнів вагітності
-126 к.д.: вагітності
- 70 к.д.до пологів;-56 к.д.після пологів
2
Жінкам,які відносяться до I IV категорій постраждалих внаслідок аварії на ЧАЄС
з 27 тижнів вагітності
180 к.д.:
- 90 к.д. до пологів;
- 90 к.д. після пологів
3
Передчасні, багатоплідні пологи, виникнення ускладнень при пологах чи в післяродовому періоді
з 30 тижнів вагітності
140 к.д.:
- 70 к.д. до пологів;
- 70 к.д.після пологів
4
Вагітна не спостерігалась в лікувальному закладі з приводу вагітності до дня пологів
з дня пологів
56 к.д.
5
Передчасні пологи до 30 тижнів вагітності у випадку смерті дитини
з дня пологів
140 к.д.
6
Передчасні пологи до 30 тижнів вагітності у випадку смерті дитини
з дня пологів
70 к.д.
Які документи необхідні у випадку, якщо тривалість відпустки більша за загальну (126 календарних днів)?
У випадку якщо народилось двоє і більше дітей або були передчасні або ускладнені пологи то для того щоб отримати додаткові 14 днів відпустки і оплати за них Вам необхідно отримати ще один листок непрацездатності, який виписується лікарем. І цей лист непрацездатності необхідно надати адміністрації підприємства де Ви працюєте, щоб вони здійснили оплату за цих 14 днів. Водночас це не стосується жінок-чорнобильців їм відразу ж  виплачують допомогу за 180 днів і лист непрацездатності не подовжують.
 
Що необхідно враховувати, якщо йти у декретну відпустку пізніше ніж відкритий листок непрацездатності.
 
Потрібно зазначити, що Ви маєте право самі вирішувати коли йти у відпустку, вигнати жінку у декретну відпустку працедавець не має право.  Водночас:
1)      Якщо піти в декрет пізніше, то період, за який виплачується допомога не зміститися, а просто буде коротшим, а отже розмір допомоги буде менше (наприклад якщо піти на 20 днів пізніше, то допомога буде розрахована не за 126 днів, а за 106).
2)      Також потрібно враховувати, що заробітна плата буває менше, ніж якщо б за ці ж дні виплатили допомогу по вагітності і пологам. Це є наслідком того, що із цієї допомоги не утримується ні податку  з доходів, ніж соціальних внесків (а ці утримання в загальному складають більше 18 %). А отже, відкладу вати вихід у декретну відпустку не вигідно ( за виключенням того випадку, якщо в останній період перед відпусткою Вам значно підвищили заробітну плату).
Строки виплати
Допомогу мають виплачувати в найближчий після його призначення строк, встановлений для виплати заробітної плати. Потрібно зазначити, що допомогу мають призначити не пізніше 10 днів з дня поступлення документів (заяви і листа непрацездатності).
Обєднання відпустки по вагітності і пологам і щорічної відпустки
 
Перш за все необхідно відмітити, що якщо вагітна жінка має бажання приєднати щорічну відпустку до декретної (використавши її до або після пологів), то працедавець не має права відмовити їй у цьому і має надати щорічну відпустку в строк, в який вона просить (навіть якщо це не по графіку).
Якщо після відпустки по вагітності і пологам жінка на роботу не збирається, а планує здійснювати догляд за дитиною, то краще брати щорічну відпустку не перед декретною відпусткою, а після. Оскільки в першому випадку відпускні виплатять замість заробітної плати, а в другому замість допомоги по догляду. А враховуючи мізерний розмір цієї допомоги, краще втратити у цій допомозі ніж в заробітній платі.
Допомога для жінок-підприємців і добровільно застрахованих
 
За яких умов жінка-підприємець може розраховувати на допомогу по вагітності та пологам ?
Жінка-підприємець може отримати допомогу від Фонду соцстрахування по тимчасовій втраті працездатності (надалі Фонд), якщо вона:
-          або платник єдиного податку;
-          або, якщо знаходячись на загальній системі, добровільно зареєструвалась у Фонді платником страхових внесків.
Ніяких умов відносно того, скільки часу перед виходом у декретну відпустку потрібно оплачувати внески (у складі єдиного податку або добровільно) на сьогодні законодавством не встановлено.
Як отримати статус страховика, щоб претендувати на виплату допомоги?
Потрібно подати у відділ Фонду по місцю проживання заяву по формі, яка є додатком №2 до Інструкції, затвердженої Постановою правління Фонду від 26.06.01 року №16.  Крім того:
1.      Особа, що сплачує єдиний податок має надати копію свідоцтва про сплату єдиного податку або довідку податкової або Держказначейства про сплату єдиного податку. Також для візиту до фонду варто взяти і свідоцтво про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності.
2.      Особа, що перебуває на загальній системі оподаткування або інша особа, яка бажає добровільно застрахуватись, має посвідчити в органі Фонду копії:
-          Довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру;
-          паспорту;
-          трудової книжки;
-          цивільно-правового договору для осіб, які працюють по таким договорам;
-          свідоцтва про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності або інший документ, який засвідчує відповідну діяльність (для самозанятих осіб адвокатів, нотаріусів тощо) ;
-          легалізоване посольством (консульством) України документ, який підтверджує роботу особи у іншій країні і що ця особа не застрахована там у системі соцстрахування на випадок тимчасової непрацездатності (для громадян України, які працюють закордоном).
Куди необхідно звертатись і які документи подавати для призначення допомоги?
У випадку якщо є лист непрацездатності можна звернутись за отриманням допомоги в те ж регіональне відділення Фонду по місцю проживання. Для призначення необхідно подати такі документи:
1.      Платник єдиного податку подає:
-          Заяву на імя директора робочого органу Фонду про надання допомоги по вагітності та пологам з указанням на реєстраційний номер страховика;
-          Лист непрацездатності по вагітності та пологам, який видається лікарем;
-          Довідку з податкової про суму єдиного податку, сплаченого за розрахунковий період.
2.      Особа, що добровільно застрахувалась має предявити страхове свідоцтво і повідомлення про взяття на облік, а також надати:
-          Заяву про виплату допомоги по вагітності та пологам;
-          Лист непрацездатності по вагітності та пологам.
Розмір допомоги
Суму розраховують спеціалісти відділення Фонду, для цього множать середньоденний дохід жінки за розрахунковий період ( в загальному випадку 6 місяців перед місяцем, в якому був відкритий лікарняний) на кількість календарних днів, які підлягають оплати згідно із листом непрацездатності 126 к.д. в загальному випадку, для чорнобильців 180 к.д. У свою чергу середньоденний дохід визначають так:
-          Для платників єдиного податку суму сплаченого за розрахунковий період єдиного податку множать на процент, який потрапляє у Фонд від єдиного податку (11%), результат ділять на ставку страхового внеску (у 2010 році 1,9%) і ділять на календарні дні в розрахунковому періоді;
-          Для добровільно застрахованих суму доходу, з якого протягом розрахункового періоду людина сплачувала внески до Фонду, ділять на кількість календарних днів розрахункового періоду.
Строки надання допомоги
На прийняття рішення про призначення допомоги у державного органу є 10 днів, з дати коли наданні всі документи. Виплатити мають протягом 10 днів після прийняття рішення про призначення. Гроші перераховують на банківський рахунок або поштовим переказом (бажаний спосіб оплати і реквізити людина вказує ще в заяві на виплату).
Допомога для незастрахованих жінок

Куди і коли звертатись ?
Жінка, яка не застрахована в системі соцстрахування, може звернутися за допомогою по вагітності та пологам у регіональне відділення праці та соціального захисту по місцю реєстрації. Виключення жінки-військові їм допомога виплачується по місцю служби. Звертатися необхідно не пізніше ніж через 6 місяців після закінчення періоду, вказаного в медичній довідці, інакше допомогу не призначать.
Необхідні документи
В будь-якому випадку необхідно надати медичну довідку встановленого зразка і написати заяву про надання допомоги (зразок Вам мають надати). Але в залежності від категорії незастрахованої особи можуть бути потрібними додаткові документи:
-          Аспіранткам, докторанткам, клінічним ординаторам, студенткам вузів І-IV рівня акредитації і професійно-технічних учбових закладів довідку про те, що ця особа навчається;
-          Тим, кого звільнили у звязку з ліквідацією підприємства (установи, організації), довідку ліквідаційної комісії про звільнення за цією підставою;
-          Зареєстрованим безробітним довідку з центру зайнятості про таку реєстрацію.
Розмір допомоги
Жінкам, які служать, навчаються або зареєстровані як безробітні, допомога розраховується множенням їх середньоденного доходу (грошового забезпечення, стипендії, мінімальної допомоги по безробіттю відповідно) на кількість календарних днів відпустки (126 к.д., а для чорнобильців 180 к.д). Жінки звільненні у результаті ліквідації підприємства мають право на допомогу виходячи із середнього заробітку, який вони мали по цьому місцю роботи. У будь-якому випадку в розрахунок на місяць допомога буде складати не менше 25%  прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Водночас ті, хто не працює, не служить, не навчається і не зареєстрований безробітнім допомога по вагітності та пологам буде виплачуватись у розмірі 25%  прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розрахунку на місяць.
Нормативно-правові документи, які можуть бути корисними щодо призначення і виплати допомоги по вагітності та пологам
 
Закон України «Про державну допомогу сімям з дітьми»

Закон України  «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»

Постанова Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми»

Постанова Кабінету міністрів України  від 26 вересня 2001 р. N 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням»

Постанова Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 року N 16 «Про затвердження Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду»