Профілактика  ракових захворювань:

право на здоров’я

 


ПРОФІЛАКТИКА РАКОВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ: ВІСІМ КОРИСНИХ ЗВИЧОК

Можливо не всі знають, що близько 1/3 всіх випадків захворювання на рак викликане поганим харчуванням. Інша 1/3 – тютюном (курінням сигарет та трубок, жуванням тютюну і навіть пасивним курінням). Далі, за рівнем зменшення, йдуть вірусні інфекції, іонізуюче і ультрафіолетове випромінювання, малорухливий спосіб життя, професійні канцерогени, статеві чинники, алкоголізм та забруднене повітря. І лише від 5 до 10 відсотків усіх випадків захворювання на рак, успадковуються.

Прості щоденні правила зменшують ймовірність розвитку раку.

Насправді, в профілактиці раку ніякого чаклунства немає. Це захворювання у великій мірі залежить від генетики, тому навіть ідеальний спосіб життя залишає можливість для розвитку пухлини. Однак, згідно з оцінкою фахівців, близько третини всіх випадків раку у дорослих людей пов'язані з повсякденними звичками , які ми в змозі контролювати .

Тут ви знайдете 8 простих способів, які допоможуть вам знизити ризик розвитку злоякісних пухлин.

1 . Відмовтеся від паління

У США рак легких вбиває більше чоловіків і жінок, ніж будь-які інші пухлини: 28 % смертей (або 160 000 осіб) в рік пов'язані з цим видом раку. І в більшості випадків пухлина виникає на тлі куріння. Проте через зловживання тютюном може з’явитися не тільки рак легенів, а й ще з десяток інших видів раку. Саме тому багато лікарів радять починати профілактику саме з відмови від паління. А якщо ви ще не почали курити, то не починайте ніколи. Цікаво, що знизити ризик раку можна, всього лише зменшивши кількість викурених сигарет на день. Дослідження, результати якого з'явилися нещодавно в «Журналі американської медичної асоціації», показує, що відмова від 10 сигарет в день зменшує ризик розвитку раку легенів на цілих 27%!

Однак, не варто наївно вважати, що куріння не шкодить здоров'ю, навіть якщо ви не курите самі. Близько 3000 випадків раку легенів щороку пов'язано з пасивним курінням. Науково доведено, що вдихання тютюнового диму збільшує ризик і інших злоякісних пухлин. Уявіть, що ви перебуваєте в закритому нічному клубі або барі. Навколо вас курять 100 чоловік, і це означає, що ви курите теж, навіть якщо у ваших руках немає сигарети. Якщо ви залишаєте вечірку, а ваш одяг пахне тютюновим димом, то значить, що ви за вечір вдихнули достатню кількість цієї отрути.

2 . Скиньте зайву вагу

Відомо, що ожиріння і надмірна вага негативно позначаються на серці. Але чи знаєте ви, що це також і істотний фактор ризику розвитку раку? З ожирінням пов'язано близько 14 % випадків загибелі від раку і більше 3 % нових випадків злоякісних пухлин щорічно.

Саме тому Американський інститут дослідження злоякісних новоутворень ( AmericanInstituteforCancerResearchілі AICR ) радить якомога довше намагатися підтримувати нормальну вагу. У листопаді 2007 року ця організація випустила звіт, в якому говорилося про вплив харчування, харчових продуктів та фізичної активності на розвиток і профілактику раку. Відповідно до цього офіційного документу, ожиріння пов'язане з самими різними видами раку, включаючи рак стравоходу, підшлункової залози, жовчного міхура, молочних залоз, ендометрію та нирок.

 

3. Більше рухайтеся

У тому ж експертному звіті говориться і про те, що запобігти розвитку багатьох видів раку допомагають найрізноманітніші форми фізичної активності. Численні дослідження показують, що всього лише 30 хвилин помірних вправ кожен день допомагає знизити ризик раку на 30-50%. Якщо ви змогли схуднути до прийнятних значень ваги, збільшили свою фізичну активність і включили в раціон фрукти і овочі, то це еквівалентно відмові від куріння. Багато людей просто не усвідомлюють важливості подібних змін, оскільки вважають ці моменти банальними.

 

4 . Наповніть тарілку рослинними продуктами

Багато продуктів надають профілактичну вплив на рак. Наприклад, помідори, кавуни та інші овочі, які містять лікопін, доведено знижують ризик розвитку раку передміхурової залози у чоловіків.

Однак, якщо ви задалися метою скоротити ймовірність появи різних злоякісних пухлин, то будьте готові до харчування рослинною їжею, особливо некрохмалистими овочами та фруктами. На цьому принципі засновано безліч дієт, таких як середземноморська і вегетаріанська. Вважається, що саме подібне харчування найкраще оберігає від раку.

AICR запропонував план «нової американської тарілки», згідно з яким 2 / 3 тарілки під час кожного прийому їжі повинні займати овочі, фрукти, бобові й цільнозернові продукти (хліб та злакові). Частину тарілки можна заповнити рибою, пісним м'ясом і нежирними молочними продуктами (наприклад, твердим сиром або творогом) .

5 . Відмовтеся від алкоголю

Вплив алкогольних напоїв на здоров'яце своєрідна палиця з двома кінцями. Існує безліч доказів позитивної дії помірного споживання алкоголю, особливо червоного вина, на стан серцево-судинної системи. Однак, з іншого боку, зловживання алкоголем збільшує ризик розвитку раку. При цьому ефект залежить від кількості: чим більше ви п'єте, тим вище ризик появи злоякісної пухлини, особливо ротової порожнини, гортані, стравоходу і шлунка. У поєднанні з курінням ризик збільшується в рази.

Що ж робити? У звіті AICR та Американського товариства по боротьбі з раком рекомендується обмежити споживання алкоголю: жінкам слід в день випивати не більше однієї дози, а чоловікам – не більше двох доз. При цьому одна доза алкоголю відповідає 0,5 л пива, половині келиха вина (100 мл), чарці горілки або 30-40 г віскі або іншого міцного напою.

6 . Позбавтеся від стресу

Доказів безпосереднього впливу стресу на розвиток раку немає.

Однак психологічне перенапруження може призвести до появи нездорових звичок. Адже немає нічого кращого, ніж заїдати стрес зайвим шматочком торта (що веде до переїдання), стаканчиком пива або сигаретою. Якщо ви звикаєте справлятися з напругою саме таким чином, то ризик розвитку раку зростає. Саме тому рекомендується виробити для себе здорові способи боротьби зі стресом, такі як фізичні вправи, спокійна музика, медитація або ведення особистого щоденника.

7 . Не нехтуйте обстеженням

Багато методів обстеження, такі як мамографія на рак молочної залози або визначення простат – специфічного антигену на рак простати, самі по собі розвитку злоякісних пухлин не запобігають. Вони лише виявляють їх на ранніх стадіях, коли лікування найефективніше.

Інші тести, такі як мазок на цитологію з шийки матки або колоноскопія, можуть виявити передракові зміни. Якщо їх залишити без уваги, то, зрештою, розвинеться рак шийки матки або рак товстої кишки.

Для того, щоб вирішити, який метод обстеження підходить саме вам, поговоріть з вашим лікарем. Обговоріть з ним фактори ризику, наявність ракових пухлин у членів сім'ї та які турбують вас симптоми.

8 . Дізнайтеся про ваші спадкові хвороби

Лікарі радять своїм пацієнтам якомога ретельніше вивчити історію захворювань в сім'ї. Саме так визначається ризик розвитку тих чи інших хвороб, які зустрічаються в різних поколіннях у членів сім'ї.  Наприклад, коли наступного разу ваша родина збереться разом, постарайтеся якомога докладніше поговорити з усіма присутніми про сімейні захворювання. Звичайно, це не дуже приємна тема для розмови за святковим столом, але зібрана інформація, зрештою, стане в нагоді всім.

 

 

 

Ми живемо своїм життям, і нас не обходить, що щороку від 1,3 до 1,4 мільйона людей отримують діагноз рак, бо це десь так далеко, і нас це не стосується. Серйозні дослідження свідчать: якщо почати харчуватися правильно та перестати палити тютюн, то близько 1 млн. випадків захворювання на рак може бути попереджено!

 

Причини випадків занедбаності онкозахворювань

Сучасна медицина здатна вилікувати злоякісні пухлини майже всіх локалізацій, якщо вони діагностовані на ранніх стадіях. Труднощі такої діагностики, що були в минулому основною причиною занедбаності захворювання, тепер подолані сучасними методами дослідження онкологічних хворих. Наявні успіхи в розробці методів ранньої діагностики (цитологічні, ендоскопічні, ультразвукова, комп'ютерна і магнітно-резонансна томографія) дозволяють порушувати питання про повну ліквідацію "занедбаності хвороби". Регулярні профілактичні огляди дозволяють вчасно виявляти візуальні локалізації рака - шкіри, порожнини рота, гортані, молочної залози, шийки матки.

Упровадження в широку практику сучасних ендоскопічних методів діагностики дає можливість розпізнавання пухлин на початкових стадіях хвороби. Однак, незважаючи на це, відсоток занедбаних випадків продовжує залишатися дуже високим: майже у кожного п’ятого хвороба діагностується в занедбаній стадії. Найбільша частота хворих із злоякісними новоутвореннями IV клінічної групи (таких, що не підлягають радикальному лікуванню) серед вперше виявлених спостерігається при раку шлунка, раку товстого кишечника, раку трахеї, бронхів, легень. Найменша частота занедбаності по візуальних локалізаціях: губи, шкіри, шийки матки, молочної залози.

При аналізі випадків занедбаності злоякісних пухлин виявлені дві основні причини:

1) пізнє звернення хворих до лікаря через малу симптоматику початкових стадій рака і через її незнання;

2) відсутність віри у виліковність рака, острах діагнозу.

        Населення, як правило, знає лише про несприятливі результати лікування. При несприятливому перебігу хвороби й смерті, родичі і навколишні зазвичай роблять висновок: якщо помер, отже рак невиліковний.

Однак гинуть в основному хворі, які запустили хворобу та пізно звернулися до лікаря. Наочні приклади ефективності лікування при своєчасному виявленні пухлини, залежності результату лікування й обсягу оперативного чи променевого лікування від терміну, що пройшов з моменту виявлення хворим перших ознак захворювання до початку лікування, дуже переконливі.

 За даними Міністерства охорони здоров'я  в онкологічних закладах значна кількість хворих, що перебувають на обліку, належить до III клінічної групи, тобто тих, які пройшли радикальне лікування і практично здорові.

Постійно збільшується кількість пацієнтів, що перебувають на обліку після лікування 5, 10 і більше років.