СВЯТО МАЛЮКА

17 листопада Всесвітній день передчасно народженої дитини.

Свято малюка найважливіший, вкрай актуальний день у році.

Всесвітній день передчасно народжених дітей відзначається у світі з 2008 року, затверждений він був з ініціативи Європейських Батьківських Організацій та фонду турботи про новонароджених пацієнтів. Ця подія просто здійснила прорив: адже передчасні пологи – це не поодинокі випадки. В усьому світі щорічно передчасно народжується близько 15 мільйонів дітей.

Передчасні пологи у розвинених країнах складають 5-12 % від загальної кількості пологів. США – 8,9%; Австралія – 5,9%, Швеція – 5,9%; Франція – 5,9%; Україна – 5,8%.

Видатні поспішайки: Марк Твен, Моцарт, Дарвін, Вольтер, Готьє, Шиллер, Байрон, Менделеєв, Гюго, Енштейн, Вівальді.

Можливо саме раннє народження і зробило їх більш цілеспрямованим, спраглими повноти життя і вражень. Адже ніхто не бореться за своє життя, як маленькі «поспішайки». Найменшою дитиною в світі визнана Румаіса Рахман. Її маса при народженні 244 грами. Дівчинка народилась за допомогою кесаревого розтину в медичному центрі Чикаго на 25 тижні вагітності. На сьогоднішній день дитина здорова.

День передчасно народжених дітей щорічно відзначають більш ніж в 100 країнах світу.

В Україні щорічно народжується до 20 тисяч дітей передчасно. Це найчисельніша група дітей, які потребують медичної допомоги та догляду.

Україна приєдналась до святкування Всесвітнього дня передчасно народженої дитини. В цей день об’єднуються зусилля провідних фахівців, медичних працівників, батьків у реалізації заходів, спрямованих на вирішення проблем передчасних пологів та поліпшення умов виходжування передчасно народжених дітей та підтримки їх сімей.

Всесвітній день передчасно народженої дитини - це день перемоги як самих дітей, так і їхніх батьків, а також лікарів, які їх щоденно виходжують.

В КНП «Пологовому будинку» ЧМР під керівництвом генерального директора Василя Гусака були проведені символічні заходи з нагоди «Свята малюка».

В КНП «Пологовому будинку» ЧМР за 2019 рік передчасно народилось 170 немовлят, з них вагою менше 1000 грамів – 24 дитини.

До головних причин передчасних пологів відносяться соціально-біологічні фактори: вік матері до 16 років та старше 35, гострі та хронічні захворювання жінки, паління та вживання алкоголю, обтяжений акушерський анамнез; материнські фактори: фізичні та психічні стреси під час вагітності, гормональні порушення, погане харчувааня під час вагітності, інфекції.

В КНП «Пологовому будинку» ЧМР функціонує відділення інтенсивної терапії новонароджених, в яке після передчасних пологів в умовах транспортного кувезу переводяться передчасно народжені немовлята. Відділення інтенсивної терапії оснащено сучасним обладнанням та засобами виходжування, лікування, надання високоспеціалізованої медичної допомоги, підтримки життя дуже маленьким «поспішайкам».

Лікарі при виходжуванні передчасно народжених немовлят стикаються з багатьма патологічними станами з боку дитини, а саме: порушення дихання або взагалі відсутнє самостійне дихання, проблеми з годуванням (зригування, незасвоєння харчування, відсутність смоктального рефлексу), інфекції, порушення терморегуляції, зниження рівня цукру крові, анемії. Мета кожного педіатра-неонатолога не тільки виходити дитину, а й забезпечити повноцінним здоров’ям, дати шанс на якісне життя в подальшому.

Спостерігаються позитивні результати у виходжуванні передчасно народжених дітей. Наприклад, народилась дівчинка з вагою 620 грамів їй вже 10 років, дівчинка абсолютно здорова.

Відділення інтенсивної терапії новонароджених за 21 рік своєї роботи надало допомогу близько 4500 «поспішайкам» міста та області.

17 листопада Всесвітній день передчасно народженої дитини, в цей найважливіший день року підсвічуються фіолетовим кольором архітектурні споруди світу: Ейфелева вежа у Франції, Ніагарський водоспад, будівля Емпайр-Стейт-Білдінг у Нью-Йорку, Босфорський міст у Стамбулі, Софіївський собор у Києві, театр опери і балету в Одесі, Львові та в інших містах світу.

Фіолетовий колір це символ дня передчасно народжених дітей , тому що фіолетовий колір символізує надію, свівчуття та відкритість для допомоги іншим, чутливість.

Необхідною умовою виходжування передчасно народженої дитини є не тільки увага і професійна кваліфікація лікарів, але й бажання і розуміння батьків. Тільки спільними зусиллями медицини та сім’ї можна досягти найкращих результатів.