Відділення новонароджених.

Відділення новонароджених розміщене на першому поверсі пологового будинку Чернігівської міської ради сумісно з другим акушерським відділенням, в якому щорічно народжуються близько 1000 немовлят (в 2016 році народилось 1477 дітей, в 2017 році – 1380 дітей, в 2018 році -1280 новонароджених).
КНП «Пологовий будинок» ЧМР має статус «Лікарня, доброзичлива до дитини» та статус «Чиста лікарня безпечна для пацієнта». Наше відділення новонароджених також має ці почесні статуси: «Лікарня, доброзичлива до дитини» , «Чиста лікарня безпечна для пацієнта».Діти з пологового залу разом з мамами переводяться в наше відділення. Висококваліфікована медична допомога доступна кожному новонародженому цілодобово.

У нашому відділенні перебувають породілі з немовлятами не тільки з міста Чернігова та Чернігівської області, а й з інших областей України (Київської, Одеської, Сумської, Львівська, Івано-Франківської, Полтавської, Житомирської, Донецької, Луганської областей та ін.), а також іноземні громадянки з країн Європи Азії та Африки.

малюк народився з вагою тіла 1750 грамів, виписаний додому в задовільному стані на грудному вигодовуванні з вагою 2200 грамів.

У відділенні новонародженим створені комфортні умови, організовано сумісне перебування з матір'ю цілодобово, забезпечено підтримку грудного вигодовування.

Відділення новонароджених забезпечене сучасними дезінфікуючими засобами нового покоління, які підвищують якість обробки медичних інструментів та приміщень.

Відділення новонароджених має рецикулятор повітря ультрафіолетовий бактерицидний, який дозволяє знезаражувати повітря в приміщенні у присутності людей (при необхідності).


У фізіологічному відділенні новонароджені розташовуються в палатах типу «мати і дитя». Це обумовлює сприятливий вплив раннього контакту матері і дитини на формування задовільного стану у новонародженого, становлення його імунітету, формування материнських почуттів і психологічного зв'язку між матір'ю і дитиною. Забезпечуємо немовля нормальним температурним середовищем - температура повітря в палаті підтримується 22-24 oC. Палати наближені максимально до домашніх умов.У відділенні новонародженим проводиться вимірювання температури тіла 2 рази на добу електронним термометром щодня (нормальна температура тіла новонародженого у перший тиждень життя в межах 36,5-37,5 ? , в подальшому до 28 діб життя температура тіла дитини в межах 36,5-37,2 ?)

Навчаємо матерів догляду за залишком пуповини та пупковою ранкою.


Проводяться щоденні лікарські огляди новонароджених при яких оцінюється загальний стан дитини, рефлекси, м'язовий тонус, колір шкіри та слизових, дихання та серцебиття, фізіологічні випорожнення, якість прикладання до грудей матері.

Головні принципи роботи лікаря педіатра-неонатолога

1. Перед оглядом немовляти наші неонатологи налаштовуются на відчуття розуміння маленького пацієнта, тому що новонароджений відчуває присутність поряд з ним співчутливого йому дорослого, особливо лікаря педіатра-неонатолога.

2. Неонатолог оцінює комунікабельність новонародженого – чи вступає дитина у контакт з лікарем. Оцінка комунікабельності новонародженого потребує навичок і являється свого роду мистецтвом, яким володіє кожен неонатолог нашого відділення.

3. Оцінка стану новонародженого: Як виглядає немовля? Як себе почуває? На ці запитання лікарі відповідають при огляді новонародженого.
4. Проведення нашими неонатологами щоденного лікарського огляду посистемно – запорука успіху в оцінці загального стану новонародженого.

5. Турбота раціонального харчування немовляти - одна із найважливіших задач для наших лікарів. В теперішній час здорових новонароджених у у пологовому залі прикладають до грудей у перші півгодини життя. У нашому відділенні оптимальним являється сумісне цілодобове перебування матері та дитини, виключно грудне вигодовування за потребою немовляти.


6. Медичний персонал дотримується температурного режиму новонародженого, особливо при щоденних лікарських оглядах. Межами нормальної температури тіла новонародженого слід вважати (36,5-37,5 oC) при виміруванні у пахвинній ділянці електронним термометром). При недотриманні нормальної температури тіла у новонародженого може бути зниження глюкози в крові, порушення дихання на інше.

7. Лікар знайомиться з медичною документацією матері, важливо знати як протікала вагітність, харчування вагітної та соціально-освітній статус сім'ї. Медичний колектив відділення дбає про здоров 'я дитини незалежно від соціального положення. Постійно забезпечуємо соціальне супроводжування жінок, які тимчасово потрапили в скрутне становище.8. Медичні працівники нашого відділення постійно підвищують свій рівень знань та практичних навичок з неонатології шляхом присутності на наукових міжнародних медичних семінарах, конференціях, з 'їздах у місті Чернігові, Києві, Вінниці, Дніпрі.
Основними принципами організації неонатологічної допомоги нашого відділення є:

- доступність, своєчасність, ефективність, безперервність;

- вчасне надання якісної медичної допомоги;

- вчасне встановлення діагнозу завдяки лабораторним та інструментальним методам дослідження (жовтяниця новонароджених та інші);

Лабораторні дослідження:

Загальний аналіз крові,

загальний аналіз сечі,

глюкоза крові,

білірубін крові.

Бактеріологічний посів на мікрофлору,

Функціональні проби печінки,

Інструментальні дослідження:

УЗД головного мозку та внутрішіх органів,

Рентгенографія органів грудної та черевної порожнини, рентгенографія трубчастих кісток.

Підготовка та проведення фототерапії, як сучасного методу лікування жовтяниці новонароджених


Штати відділення :

Завідуюча відділенням лікар вищої кваліфікаційної категорії з неонатології, після закінчення медичного інституту, навчалась 2 роки в Національній медичній академії післядипломної освіти, головний спеціаліст Чернігівського УОЗ ОДА з фаху неонатологія. Організовує у місті Чернігові семінари тренінги, конференції за участю провідних спеціалістів, докторів медичних наук, професорів з фаху неонатологія.

Працюють 4 лікаря педіатра-неонатолога, які мають першу та другу кваліфікаційну категорію, що надають медичну допомогу новонародженим у пологовому залі, в операційній, у відділенні новонароджених, та у відділенні сумісного перебування матері та дитини, супровід новонароджених, при потребі, в інші лікувальні заклади. В пологовому залі відразу після народження дитини лікар педіатр-неонатолог, який присутній при пологах, оцінює загальний стан немовляти за шкалою Апгар, а саме оцінює колір шкіри, дихання, серцебиття, рефлекси та м'язовий тонус, а також мати дитини отримує відповідь на наступні питання:

- чи немає вроджених вад розвитку і інших патологічних станів, які б вимагали невідкладного обстеження та втручання;

- як відбувається пристосування новонародженого до навколишнього середовища відразу після народження.

Працюємо як мультидисциплінарна команда: консультуємо новонароджених за потребою суміжними спеціалістами (генетиком, кардіологом та інш.)
Консультування в ДУ НПМЦ, відділення дитячої кардіології та кардіохірургії м Київ.

У відділенні працює 1 старша медична сестра, 8 сестер медичних дитячих, 1 сестра господиня та 5 молодших медичних сестер.

Сестринський пост працює цілодобово.
Всі сестри медичні мають першу та вищу кваліфікаційну категорію, приймають активну участь у конференціях, які регулярно проходять в пологовому будинку. Один раз на рік сестри медичні проходять спеціальну підготовку по тематиці та техніці проведення протитуберкульозної вакцинації.

Велику увагу у відділенні приділяємо навчанню матерів навичкам по догляду за новонародженою дитиною:

- правильне проведення гігієнічних процедур, туалет очей, носа, вушних раковин, догляд за залишком пуповини та пупковою ранкою.

- правильний метод підмивання новонародженого, догляд за шкірою;

- правильне вдягання новонародженого, підбір необхідного одягу;

- навчання матерів простих медичних маніпуляцій: вимірювання температури тіла новонародженому електронним термометром, профілактика попрілостей;

- допомагають матері правильно прикласти новонародженого до грудей;

- навчання матерів альтернативним методам вигодовування новонароджених дітей (з чашечки, ложечки, шприца).

Щотижнево лікар педіатр-неонатолог читає лекції у «Школі відповідального батьківства» на тему : « Догляд за новонародженим. Вакцинація».Всі маніпуляції по догляду за дитиною зі сторони медичного персоналу проводяться максимально бережно та обережно.

Постійно проводять санітарно-просвітню роботу серед батьків та членів їх сімей.Проводиться скринінгове обстеження:

- на фенілкетонурію – спадкове захворювання при якому ушкоджується центральна нервова система;

- на вроджений гіпотиреоз – при пізньому виявленні та пізньому початку лікування (після 2-3 тижневого віку) виявляються незворотні зміни головного мозку;

- на адреногенітальний синдром – спадкове захворювання, для якого характерне порушення статевих функцій та проявляється у вигляді адреналових кризів, а саме блювота, судоми, зупинка серця.

- на муковісцидоз – спадкове захворювання, яке вражає легені, травну систему та потові залози.


Проводиться вакцинація проти гепатиту «В»

- вакцинації підлягають всі здорові новонароджені до виписки з пологового будинку.

- вакцинація здійснюється за дотримання поінформованої згоди матері.

- вакцинацію проводять безпосередньо у палаті після огляду дитини лікарем-педіатром-неонатологом з письмовим обгрунтуванням призначення вакцинації в карті розвитку новонародженого.

- для вакцинації використовуються рекомбінантні вакцини, зареєстровані і дозволені до застосування в Україні

Вакцинація новонароджених проти туберкульозу у відділенні

- вакцинація здійснюється за дотримання поінформованої згоди матері.

- вакцинацію проводять безпосередньо у палаті після огляду дитини лікарем-педіатром-неонатологом з письмовим обгрунтуванням призначення вакцинації в карті розвитку новонародженого.

- вакцинації підлягають всі здорові новонароджені до виписки з пологового будинку.

- щеплення проводить спеціально підготовлений медичний персонал нашого відділення.

- у нашому відділенні вакцину БЦЖ зберігають у спеціально призначеній кімнаті (кімнаті БЦЖ) в холодильнику.


Проводиться у нашому відділенні усім новонародженим скринінг слуху – аудіометрія.


Проводиться у нашому відділенні усім новонародженим вимірювання насичення крові киснем та частота серцебиття – пульсоксиметрія.Виписка немовлят з нашого відділення новонародженихВ день виписки новонародженого обов'язково оглядає лікар-педіатр- неонатолог (зав. відділенн черговий лікар неонатолог).

Загальний стан дитини повинен відповідати наступним критеріям:

1) пуповинний залишок або ранка повинні бути сухими та чистими;

2) новонароджений підтримує температуру свого тіла в межах 36,5-37,5;

3) проведена вакцинація проти туберкульозу та гепатиту В;

4) обстеження на спадкові захворювання (фенілкетонурію, вроджений гіпотиреоз, адреногенітальний синдром, муковісцидоз);

5) немовля має задовільний стан;

6) мати або члени сім'ї мають достатні навички догляду за дитиною;

7) мати проінформована про загрозливі стани дитини, при яких негайно

треба звертатися за медичною допомогою:

• дитина погано смокче груди

• знижена температура (менше 36,5oC) тіла або підвищена температура (більше37,5oC) тіла.

• блювота

• підвищена збудливість дитини, або дуже млява дитина.

• пупкова ранка почала нагноюватися, або почервоніла.

Любі батьки, в нашому відділенні з моменту народження Вашого малюка, будете впевненими, Ваша дитина буде відчувати себе в безпеці.

Колектив нашого відділення новонароджених стане для Вас справжнім порадником, помічником і підтримкою для молодих батьків.

Ми завжди поділяємо Ваше щастя і вітаємо прихід нового життя.
З великою повагою Колектив відділення новонароджених