Профілактика резус – конфлікту у майбутніх матерів за допомогою антирезусного імуноглобуліну.

Яке значення має RhD – негативний резус – фактор матері під час вагітності?

Зазвичай при пологах еритроцити плода проникають в материнський кровотік, якщо плід успадкував від свого батька позитивний резус – фактор, то в імунній системі матері, яка має негативний резус – фактор , починають вироблятися резус – антитіла проти позитивного резус – фактора. Іншими словами, мати стає імунізованою.

Крім того, у другій половині вагітності, як правило, найбільша кількість еритроцитів плода потрапляє до крові матері через плаценту без будь – яких помітних симптомів. Також деякі маніпуляції під час вагітності або ускладнення можуть призвести до імунізації.

Імунізація проти резус – фактора під час вагітності зазвичай не викликає проблем у плода під час першої вагітності, але із наступною вагітністю може визивати гемолітичну хворобу плода чи новонародженого.

Резус – антитіла є основною причиною гемолітичної хвороби плода чи новонародженого. Легка форма хвороби протікає безсимптомно, в той час як важка форма захворювання, якщо його не лікувати, може призвести до смерті чи порушення розвитку плода чи новонародженого.

На даний момент сучасні методи лікування гемолітичної хвороби плода і новонародженого, в цілому, дають позитивні прогнози і зменшує вірогідність смертності.

Що таке профілактика резус – конфлікту ?

Утворення резус – антитіл може запобігти введення антирезусного імуноглобуліну матері.

Антирезусний імуноглобулін запобігає утворенню антитіл у матері, коли видаляються еритроцити плода із кровотоку матері, раніше, ніж імунна система матері встигне зреагувати на них.

Коли матері с RhD негативним резус – фактором вводиться антирезусний імуноглобулін?

Кожен раз після пологів, коли у новонародженого RhD позитивний резус – фактор

Резус – фактор плода визначають в крові матері на 24-26 тижні вагітності

Якщо даного аналізу не було зроблено під час вагітності, то новонародженому визначають групу крові після народження: роблять аналіз пуповинної крові

Антирезусний імуноглобулін вводиться матері в пологовому будинку протягом 72 годин після пологів перед випискою додому

Без післяпологової профілактики резус – конфлікту у 16% матерів с RhD негативним резус – фактором відбувається імунізація.

Усім матерям із RhD негативним резус – фактором від 28 до 30 тижня вагітності, якщо група крові плода RhD позитивна або не визначена.

Щоб уникнути непотрібної профілактики резус – конфлікту , із крові матері можуть визначити резус – фактор плода на 24 – 26 тижні вагітності в той же самий час, коли в жіночій консультації береться кров на визначення антитіл

Запобігає випадкам імунізації на пізніх термінах вагітності

Профілактика проводиться в жіночих консультаціях відповідно до запланованих візитів

Профілактика проводиться навіть якщо вагітна вже могла отримати її на початку вагітності по вище вказаним причинам

Для всіх матерів із RhD негативним резус – фактором, у яких група крові плода не визначена, в ситуаціях, пов’язаних із підвищеним ризиком кровотечі.

Біопсія плаценти, пункція навколоплідних вод.

Травма в області живота або кровотеча під час вагітності.

Викидень, аборт, позаматкова вагітність.

Профілактику проводять у лікарні або у поліклініці в залежності від ситуації.

Профілактика резус – конфлікту проводиться, не дивлячись на те, що мати могла її отримати в жіночій консультації на 28 – 30 тижні вагітності.

Чи може бути шкідливою профілактика резус – конфлікту ?

Місце ін’єкції може почервоніти і незначно боліти протягом декількох днів. Тяжкі алергічні реакції трапляються дуже рідко. Профілактика антирезусним імуноглобуліном не є шкідливою для плода.

Проведена профілактика може проявлятися ще на протязі декількох місяців у аналізах крові на наявність антитіл. Тому дуже важливо, щоб інформація про ін’єкцію була відмічена у лабораторному направленні на аналізи.