Методи контрацепції в післяпологовому періоді.

Післяпологовий період – один з найважливіших періодів життя жінки, протягом якого відбувається відновлення змін, викликаних вагітністю. Очевидно, що заступлення вагітності найближчим часом після пологів є вкрай несприятливим фактором, що впливає на здоров’я жінки. За даними різних авторів до 28 % жінок протягом 1 року після народження дитини звертаютья до медичних установ для переривання вагітності. У зв’зку з цим доцільно розглядати післяпологовий період як «критичний» у житті жінки, а застосування контрацепції як найважливіший напрямок у збереженні її репродуктивного здоров’я. В даний час є великий вибір контрацептивів для застосування в післяпологовому періоді з метою запобігання вагітності перших 2-3 років після народження дитини, що дозволяю підібрати для жінки метод, що найбільше їй підходить.

Ключовими питаннями післяпологової контрацепції є початок використання методу та його вплив на лактацію.

Методи контрацепції для жінок, які годують грудьми.

Метод лактаційної аменореї – базується на фізіологічному ефекті, який полягає у пригніченні овуляції завдяки смоктанню дитиною грудей матері. Цей метод рекомендується розпочати одразу через 2 години після пологів та застосовувати до 6 місяців. При дотриманні таких умов:

- відсутність менструації;

- жінка годує виключно грудьми;

- інтервал між годуваннями повинен бути не більше 4 год вдень та 6 год вночі. Якщо не виконується хоча б одна з зазначених вимог, жінка має вибрати інший метод контрацепції.
Внутрішньоматкові контрацептиви – можна використовувати одразу після відділення плаценти або в перші 48 год після пологів або через 4 тижні після пологів.
Добровільна хірургічна стерилізація.

Цей метод можна застосовувати під час операції кесарського розтину або протягом перших 7 днів після пологів, або після 6 тижнів після пологів. Ідеальним вважається час, коли жінка повністю одужала після пологів і здоров’я дитини не викликає сумнівів. Метод не впливає на якість і кількість грудного молока та здоров’я дитини, а також гормональне здоров’я матері. В післяпологовому періоді проводиться за допомогою міні-лапаратомії або лапараскопії. Цей метод є незворотнім.

Також існує добровільна хірургічна стерилізація чоловіків. Цей метод є дуже високоефективний і не впливає на статеву функцію чоловіків.
Бар’єрні методи ( презервативи, сперміциди, діафрагми).

Ці методи не впливають на якість та кількість грудного молока та здоров’я дитини. Презервативи і сперміциди використовуються в будь-який час після пологів і вирішують проблему вагінальної сухості після пологів. Діафрагми використовують через 6 тижнів після пологів, коли відбудеться повна інволюція матки.
Прогестагенові контрацептиви (система з левоноргестрелом, ін’єкції, таблетки, імпланти).

Ці методи можна починати використовувати через 6 тижнів після пологів. Ці методи не впливають на якість та кількість грудного молока та здоров’я дитини, але в перші 6 тижнів несприятливо впливають на нормальний ріст дитини.
Методи розпізнавання фертильності (вимірювання базальної температури) мають низьку ефективність у зв’язку з фізіологічними змінами, які відбуваються в післяпологовому періоді. Тому ці методи не можуть бути рекомендовані для даної групи жінок.
Невідкладна контрацепція. Цей метод може використовуватись після незахищеного статевого акту протягом 3- 5 днів. З цією метою можуть бути використані внутрішньо маткові контрацептиви( можуть використовуватись через 6 тижнів після пологів), контрацептиви прогестагенового ряду. Чим раніше після статевого акту жінка починає приймати невідкладну контрацепцію, тим вища її ефективність.
Проконсультувавшись зі своїм лікарем жінка може підібрати метод контрацепції, який підходить саме їй.

Інформація для вас підготовлена лікарями післяпологового відділення